Arapça Elyazmaları İçin Rehber – Adam Gacek

Eğer el yazmaları ile ilgili bir okuma yapmak istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu kitap tam da sizin aradığınız tarzda. Ayrıca Ali Benli ve Cüneyt Kaya gibi alanında uzman hocalar tarafından tercüme edilmesi de büyük bir artı. Kesinlikle kütüphanenizde yer alması gereken eserlerden. Sahip olduğumuz mirası bir de buradan temâşâ eyleyin…

Yazar Hakkında

İslamî bibliyografya çalışmaları alanında uzman olan Adam Gacek, Jagiellonian Üniversitesi’nde (Krakow/Polonya) Arap filolojisi ve Polytechnic of North London’da kütüphanecilik tahsil etti. Ardından University of London’a bağlı School of Oriental and African Studies’te çalıştı. 1980’lerin başında The Institute of Ismaili Studies’te kütüphaneci olarak görev yapan Gacek, halen McGill Üniversitesi’ne (Montreal/Kanada) bağlı Institute of Islamic Studies kütüphanesinin müdürüdür ve aynı enstitüde Arapça elyazması araştırmaları alanında dersler vermektedir. Gacek, Arapça ve Farsça elyazmaları ve matbu nadir eserlere dair çok sayıda katalog, makale ve kitap bölümünün yazarıdır.

Kitap Hakkında

Konu ve/veya kavramların alfabetik olarak sıralandığı bu kitap, Arapça elyazmalarının “gizemli” dünyası ve ona eşlik eden teknik dil karşısında genellikle kafası karışan ve hatta bazen gözü korkan öğrenciler ve araştırmacıların kolaylıkla ve hızlıca başvurabilecekleri bir yardımcı olarak tasarlanmıştır. Kitap Arapça elyazması araştırmalarının neredeyse her cephesine (kodikoloji ve paleografya) dair farklı hacimlerde 200 madde içermekte, ayrıca maddelere, elyazmalarından örnekler ve ustalıkla hazırlanmış çizimlerden oluşan zengin bir görsel malzeme eşlik etmektedir. Kitabın sonunda ise kısaltmalar, harf şekilleri, sûre adları, temel kaynaklar ve elyazmalarının tasviri için bir rehber yanında temel tarihî dönemler ve hanedanlara dair tablolar yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s