İslam Dünyasında Kitabın Tarihi – Johannes Pedersen

Bu kitapta, dünyaya İslâm Medeniyeti’nin bir armağanı olan “kitabın” serüvenini bulacaksınız. Telifinden ciltlenmesine, çoğaltılmasından saklanıp satılmasına değin kitabın geçirdiği tüm süreçler bu klasik eserde. Keyifli okumalar.

Yazar Hakkında

Johannes Pedersen 1883 yılında Danimarka’da doğdu. 1902’de teoloji ve Semitik filoloji tahsili için Kopenhag Üniversitesi’ne girip Frantz Buhl’ün yanında İbranice, Aramice ve Arapça öğrendi. Leiden’de C. Snouck-Hurgronje’nin, Budapeşte’de Ignaz Goldziher’in yanında İslamiyât eğitimi aldı. 1912’de Kopenhag Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. 1914’te Kur’ân-ı Kerim’i Dancaya çevirdi. Bir süre Acta Orientalia dergisinin editörlüğünü de yaptı. 1977 yılında hayatını kaybetti.

Kitap Hakkında

İslam Dünyasında Kitabın Tarihi, İslam dünyasında kitabın yeri konusundaki başlıca modern klasiklerden biridir. “Matbaanın gelişinden önce kitaplar nasıl çoğaltılıyordu? Taklit ve korsan neşirler karşısında alınan tedbirler nelerdi? Kitapların fiyatını ne belirliyordu? Kitaplar hangi vasıtalarla topluma ulaştırılıyordu? Kitapçılar nasıl işliyordu?” vb. sorulara cevap arayan Pedersen, İslam dünyasında kitap üretimiyle alakalı tüm alanları kuşatmaya özel çaba sarf etmiştir. Böylece okuyucu kitapların nasıl telif edildiğini, yazma haline getirildiğini, nasıl yayınlanıp çoğaltıldığını, üzerine çizimler yapıldığını, nasıl ciltlendiğini, satıldığını, saklandığını ve yüzyıllar sonra matbaalarda nasıl basıldığını görebilmektedir. Ancak Pedersen, kitap üretiminin yalnızca fiziki yönüyle ilgili değildir.

O aslında, İslam toplumunda ilmin ve edebiyatın rolü hakkında umumi bir tasvir yapma peşindedir. Pedersen’ in İslam toplumunu derin bir vukûf ile incelemesi, kitabın o toplum içindeki yerine dair değerlendirmelerini ikna edici kılmaktadır.

Bu eser, kapsamlı bir el kitabı olarak taşıdığı değerin yanında, alanında ilk örnek olmasına rağmen son derece başarılı bir özet olma vasfına da sahiptir. Kaynaklara hakkıyla nüfuz eden Pedersen, bilgileri kolay ve anlaşılır bir tarzda sunmaktadır. Böylece eserin detayları konunun uzmanlarına hitap ettiği halde, üslubunun sadeliği genel okuyucunun da kendisinden istifade etmesini sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s